|
[2003-06-13] |
Już za tydzień, 19 czerwca, rusza druga edycja Pucharu Żelaznej. |
|
Żelazna i jej charakter
Impreza odbywa się na terenach prywatnych o wielkości ponad 1200 ha oraz terenie jednego nadleśnictwa. Piękno Kaszub sprawia, że teren jest bardzo urozmaicony. Nie brakuje tu stromych zjazdów i podjazdów, wąwozów, terenów górzystych, torfowisk oraz bagien czy trudnych technicznie dróg leśnych i polnych. Trasa poprowadzona będzie tak aby nawet "dojazdówki" stały się dla uczestników dobrą zabawą w terenie. Ci którzy nie chcą zmagać się z trudnymi próbami mogą je omijać i jechać samą trasą. Trasa jest dla wszystkich prawie taka sama i różni się tylko próbami. Impreza ta jest znana z prób o dużym stopniu trudności wymagających od zawodników dobrej techniki jazdy, myślenia i sprytu, a nie od ilości wydanych pieniędzy na samochód czy przysłowiowego "buta" Przeprawowa forma imprezy oznacza, że zawodnicy zdani są sami na siebie. Musicie zabrać wszystkie niezbędne akcesoria, które pomogą wam wyjść z każdej terenowej opresji. Określony czas kilkudziesięciu godzin musi starczyć na jazdę, sen oraz posiłki i naprawy samochodu. W tym roku wprowadzimy pewne zmiany w opisie trasy tak, aby Ci którzy byli u nas wcześniej nie mieli przewagi
w orientacji nad tymi którzy będą pierwszy raz. W każdej chwili jak ktoś poczuje się zmęczony lub popsuje mu się samochód może trafić do bazy.. Żelazna to niezapomniana miła atmosfera. Nic nie robimy na czas. Czas to zły doradca. Wszyscy zawodnicy pomagają sobie. Nikt nikogo nie omija bez udzielenia pomocy. Najbardziej skomplikowane próby przejazdu tak jak w poprzednich latach będą obserwowane przez sędziego. Po zakończeniu zmagań w błocie odbędą się wieczorki terenowca, gdzie wszyscy do białego rana bawić się będą przy piwku. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe pucharki, które również są związane z motoryzacją
i niespotykane na żadnej innej imprezie.
Oprócz jednego ciepłego posiłku który, dla was przygotowaliśmy w ramach wpisowego na miejscu możecie sobie wykupić dodatkowe wyżywienie oraz napoje.
Wpisowe na imprezę wynosi 300 PLN od załogi (kierowca z pilotem) oraz 70 PLN od osoby towarzyszącej.
Grupy
Po wyciagnięciu wniosków z zeszłego roku postanowiliśmy zmienić nazwę grupy turystycznej na wyczynową. Trudność prób i charakter tej grupy pozostanie ten sam co poprzednio turystycznej. Postaramy się zrobić mniej prób w torfach gdzie nie da się wykorzystać umiejętności, a główną rolę odgrywa kirfor. Jednocześnie próby ustawimy tak, aby ich zaliczenie nie powodowało zniszczeń w blacharce samochodu. Pojawi się w tej grupie większa liczba prób do zdobycia. Część z nich będzie łatwiejsza tak aby samochody mniej przygotowane mogły także brać udział w zabawie.
Jednocześnie chcemy stworzyć grupę samochodów z wyciągarką takich, które nie chcą poświęcać swojego sprzętu w takiej formie jak robią to ekstremaliści
W grupie tej mogą uczestniczyć tylko samochody z jedną elektryczną lub hydrauliczną wyciągarką oraz kołami nie większymi niż 33 cale. Grupa ta zostaje stworzona tylko i wyłącznie dla ludzi którzy chcą się bawić w terenie i miło spędzić czas. W grupie tej nie będzie prowadzona klasyfikacja pucharowa. Samochody z wyciągarką mechaniczną lub dwiema wyciągarkami oraz oponami wolnobieżnymi typu jodła będą automatycznie zakwalifikowane do klasy ekstremalnej.
Grupa ekstremalna może się spodziewać trudnych technicznie prób z dużą ilością pracy na wyciągarce. Samochody muszą być bardzo dobrze przygotowane i wyposażone we wszelki możliwie przydatny sprzęt. Ze względu na ochronę przyrody i chęć stworzenia imprezy dla samochodów terenowych, a nie terenowych potworów jesteśmy zmuszeni nie dopuszczać do imprezy samochodów ciężarowych typu Mercedes Unimog . Samochody te są zbyt wysokie i maja zbyt duże agresywne koła. Często po ich przejechaniu trasa staje się zbyt zniszczona i nie przejezdna dla innych załóg w mniejszych samochodach.
Wszystkie grupy mają do pokonania około 80 km trasę na której będą rozlokowane próby oraz kilka zadań specjalnych. Chcemy aby wszystkie elementy związane były z off-roadem wiec rezygnujemy z odnajdywania zdjęć, a na punktach kontrolnych będą sędziowie z pieczątkami.
Nadal utrzymujemy możliwość jazdy we wcześniej zgłoszonych "teamach".
Baza
Bazą imprezy jest jak zwykle dworek w Łętowie. W bazie zorganizujemy miejsca parkingowe, ciepłe posiłki, pole namiotowe, miejsce do umycia siebie i samochodu oraz miejsce warsztatowe, gdzie będziecie mogli naprawić ewentualne straty w sprzęcie. O noclegi w lepszych warunkach trzeba zadbać wcześniej w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych i hotelikach. Cały czas podczas trwania imprezy będzie można dokupić
w naszym off-roadowym sklepiku brakujące elementy wyposażenia oraz podstawowe części zamienne do wyciągarek WARN po atrakcyjnych cenach.
Puchar
Punkty zdobyte w poszczególnych edycjach zostaną zsumowane do klasyfikacji generalnej II Pucharu Żelaznej w każdej z klas. Zdobycie takiego Pucharu
Nowe informacje...
Nowe tereny - czyli po ułożeniu trasy na Żelazną
Cały tydzień zajęła nam eksploracja nowych terenów na Żelazną. Organizatorzy imprez wiedzą z czym to się wiąże. Najpierw trzeba przestudiować mapy, porozmawiać i objechać teren z leśnikami, a później wszystko połączyć w jedną całość. Trasa jest przepiękna. Sami przez kilka dni nie mogliśmy wyjść z podziwu, że obok Żelaznej w kierunku Lęborka są tak urozmaicone tereny. Dwa nowe leśnictwa : Dębina i Zwartowo zapewnia mnóstwo nowych atrakcji terenowych. W pozostałych leśnictwach : Salino i Choczewo znaleźliśmy nowe ciekawe miejsca. Trasa liczy około 80 km drogami leśnymi wąwozami, górkami i łąkami. Bardzo mało jest przejazdów brzegiem pola jak to bywało w poprzednich edycjach. Tylko trzy próby są zlokalizowane w tych samych miejscach jest to związane z charakterem Żelaznej i moim pomysłem, że właśnie te próby będą się powtarzały w każdej edycji. Jedna z nich jest np. próba "Soha". Po ostatnim skoku do błota naszego kolegi próba ta otrzymała jego imię. Cała trasa stanowi dużą pętlę wokół Łętowa i jest przejezdna bez zniszczeń blacharskich w samochodzie. Próby są tak dobrane żeby zdobycie pieczątki nie powodowało w sposób ewidentny pogięcia samochodu o pobliskie drzewa. Zawodnicy z mniejszym doświadczeniem swobodnie będą się mogli po niej poruszać, a w przypadku cięższych odcinków rozrysowaliśmy objazdy. Trasa jest wspaniałą forma nauki jazdy w terenie. Obfituje w błotniste drogi, strome zjazdy i podjazdy, wąwozy, przeprawy oraz ciekawe próby. Pieczątki usytuowane są tak aby każdy mógł zadecydować czy ją zdobywa, czy chce jechać dalej ponieważ jest ona za trudna technicznie lub grozi uszkodzeniem samochodu. Nie oznacza to, że pieczątki są typu "jojo". Część z nich jest przejazdowa, a część usytuowana z boku trasy. Teraz pokonując dolinę rzeczki Choczewki trzeba się namęczyć ponieważ dalsza część trasy jest po jej drugiej stronie. Najcięższe próby mają przed sobą cel - ciąg dalszy trasy. Możecie spodziewać się triali, próby przeprawy po zniszczonym przez rzekę mostku oraz większej ilości prób z sędziami. Żeby było sprawiedliwie rozlokowaliśmy próby w miarę równomiernie na całej długości trasy. Zamiast zdjęć będą do odnalezienia punkty kontrolne nie zaznaczone na itinererze, ale dobrze widoczne na trasie. "Starzy wyjadacze" już nie tak łatwo zorientują się w terenie i zastosują znane z poprzednich edycji skróty.
Nowością jest jeden wspólny itnerer dla wszystkich grup. Wszystkie różnice po miedzy trasami są bardzo czytelne. Pozwoli to grupie turystycznej z wyciągarką zaliczać wszystkie próby: turystyczne i ekstremalne. Do zawodników tej grupy należeć będzie wybór co chcą przejechać i w jakim stopniu trudności. Co raz więcej osób chce się pobawić swoją nową wyciągarką i dla nich właśnie stworzyliśmy tę grupę.
Jak zawsze chcemy, aby Żelazna była dla was dobrą zabawą i wspomnieniem super atmosfery. W czwartek Gruby w ramach wpisowego serwuje prosiaka oraz piwo. Każdy z uczestników dostanie ciepły posiłek, pamiątkowy metalowy kubek na wyjazdy terenowe oraz jak sponsorzy dopiszą koszulki. Piątkowy wieczór chcemy, aby był miłym spotkaniem terenowców przy ognisku i piwku..
W czwartek dla osób, które jadą pierwszy raz w organizowanej imprezie zrobimy szkolenie z czytania "itinerera". Po raz pierwszy opis itinerera będzie również w języku angielskim dla załóg obcojęzycznych. W edycji jesiennej w Ełku zapowiedzieli swój przyjazd Belgowie i Holendrzy.
"Żelazna" jest w Gminie Choczewo postrzegana coraz bardziej pozytywnie i dlatego w przyszłości jej teren będzie powiększany. Uroczystego otwarcia imprezy dokona Wójt Gminy Choczewo.
Do zobaczenia w Żelaznej...
więcej szczegółowych informacji znajdziecie: www.wyprawa4x4.pl/news/wiosna/wiosna.htm |
<< powrót |
|
|