|
[2009-04-14] |
Puchar Polski OFF-ROAD PL – sezon 2009. Ponad 100 załóg na liście zgłoszeń. |
|
Już za miesiąc rozpocznie się kolejna, dziewiąta edycja Pucharu Polski OFF-ROAD PL. Sezon pucharowy 2009 jest pierwszym, w którym rajd zostanie rozegrany pod egidą Polskiego Związku Motorowego. Miłośnicy jazdy w terenie zawitają w tym roku na Mazury i Podkarpacie. Pierwsza z trzech rund Pucharu odbędzie się już 8 maja w Bojanowie.
Zainteresowanie tegoroczną imprezą przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W klasie Extreme i Adventure zamknięto już listę zgłoszeń, a na liście rezerwowej w każdej z klas znajduje się kilkanaście załóg. Można jeszcze zgłaszać swój start w klasie Travel przeznaczonej dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z off-road'em. Klasa ta przeznaczona jest dla samochodów seryjnych z napędem na cztery koła. W sumie w Bojanowie wystartuje około setka załóg!
Muszę przyznać, że nie spodziewaliśmy się aż takiej frekwencji w tym roku. Jak wiadomo kryzys nie ominął branży motoryzacyjnej. Dotyczy to również organizacji imprez, o których odwołaniu słyszy się coraz częściej. Na szczęście nie dotyczy to Pucharu Polski OFF-ROAD PL, który cieszy się w tym roku rekordowym zainteresowaniem. - mówi Grzegorz Surowiec, dyrektor Wydawnictwa OFF-ROAD PL Magazyn 4x4, które jest głównym organizatorem imprezy.
W tym roku po raz pierwszy Puchar Polski zostanie rozegrany pod egidą Polskiego Związku Motorowego. Rajd został wpisany do kalendarza imprez 2009 Sportów Popularnych i Turystyki PZM. Zatwierdzony przez PZM został także nowy regulamin uzupełniony o dodatkowe przepisy.
Zmiany regulaminowe nie są rewolucyjne. - uspokaja Grzegorz Surowiec. Podobnie jak w ubiegłym roku rozegrane zostaną trzy rundy Pucharu, w trzech klasach. Praktycznie bez zmian pozostaje klasa Extreme. Nieco modyfikacji regulamin wprowadza do samochodów klasy Adventure – głównie porządkując sprawy związane z wyposażeniem nadwozia. Najwięcej podziało się w klasie Travel. Zgodnie z sugestiami środowiska i samych startujących, regulamin Pucharu Polski 2009 zdecydowanie rozszerza dopuszczalne wyposażenie i zakres zmian samochodów klasy Travel – m.in. o elektryczną wyciągarkę. Poza tym, we wszystkich klasach uwzględniono postulaty sędziów i ekspertów, dotyczące bezpieczeństwa załóg.
Pierwsza runda Pucharu rozgrywana w Bojanowie na Podkarpaciu cieszy się wśród miłośników jazy w terenie dobrą opinią. Zbigniew Popielarczyk, zwycięzca ubiegłorocznego Pucharu w klasie Extreme zauważa, że to właśnie tu, po zimowym zastoju, można spotkać starych znajomych i podpatrzeć jakim modyfikacjom poległy pojazdy konkurentów. To ważne, gdyż spostrzeżenia przydają się w przygotowaniach do kolejnych rund Pucharu. Uczestnicy zwracają również uwagę na wymagające piaszczyste odcinki a la Dakar, przeprawy przez rzeki, trudne technicznie przejazdy przez las, a przede wszystkim na dobrą organizację i świetną atmosferę.
Po Bojanowie, kolejna runda Pucharu odbędzie się 14-15 sierpnia w Tardzie na Mazurach. Waldemar Lenkowski, Komandor Rajdu przyznaje, że trasa tej rundy jest wyjątkowo trudna. Przejazd przez trawersy wymaga bardzo dobrze przygotowanego sprzętu, ale też dużych umiejętności technicznych. W 2008 roku tylko jednej załodze udało się pokonać pierwszy odcinek specjalny etapu dziennego. Dla kibiców nie lada gratką jest widowiskowy prolog, podczas którego załogi startują równolegle, w parach (w stylu Le Mans).
3 października Puchar Polski zawita ponownie na Podkarpacie, do Dynowa, który zawodników będzie gościł już po raz trzeci. To właśnie w Dynowie rozstrzygnie się, kto zdobędzie Puchar Polski OFF-ROAD PL. W biegłym roku z wielkimi tryumfatorami zostali: Zbigniew Popielarczyk i Rafał Trwoga, którzy w klasie Extreme uplasowali się na pierwszym miejscu, nie tylko w III rundzie, ale po raz drugi – w całym Pucharze. Natomiast w klasie Adventure Puchar Polski zdobyła załoga: Tomasz i Szymon Prabuccy. Maciej Kulak, zwycięzca III rundy Pucharu 2008 w klasie Adventure podkreślał, że był zaskoczony poziomem trudności. Nic dziwnego – strome podjazdy, liczne skarpy, błotne przeprawy i leśne wyboje są świetnym sprawdzianem dla maszyn i ich kierowców.
Puchar Polski OFF-ROAD PL jest organizowany nieprzerwanie od 2001 roku. Od paru lat załogi rywalizują ze sobą podczas trzech rund. Pojedyncza runda składa się z dwóch etapów: nocnego i dziennego. Aby załoga mogła być sklasyfikowana, musi, przed zamknięciem mety, zdać kartę drogową z potwierdzeniem przejazdu punktów kontrolnych na trasie i prób. Załogi startujące w Pucharze Polski OFF-ROAD PL są klasyfikowane oddzielnie dla każdego etapu rundy według sumy czasów między punktami kontroli przejazdu i prób terenowych oraz z uwzględnieniem regulaminowych kar. Klasyfikacja końcowa dokonywana jest na podstawie sumy punktów z klasyfikacji etapów danej rundy.
Zmagania zawodników rozgrywane są w trzech klasach, o różnym stopniu trudności: Extreme, Advanture oraz Travel. Klasa Extreme charakteryzuje się najtrudniejszymi trasami. Jest przeznaczona dla najbardziej doświadczonych zawodników. Wymaga odpowiednio przygotowanych samochodów, wyposażonych m.in. w klatki i wyciągarki. Klasa Adventure to już łatwiejsze trasy i samochody konstruowane na bazie samochodów seryjnych z ograniczoną ilością przeróbek. Klasa Travel to klasa przeznaczona dla osób chcących rozpocząć przygodę z off-road'em. Startują w niej samochody seryjne z napędem na cztery koła. W tym roku regulamin rozszerza zakres zmian i dopuszczalnego wyposażenia (np. o elektryczną wyciągarkę).
Organizatorem Pucharu Polski OFF-ROAD PL jest OFF-ROAD PL Magazyn 4x4 - jedyny w Polsce miesięcznik w całości poświęcony tematyce off-road'owej (samochody terenowe, SUV-y, quady). Magazyn jest obecny na rynku od 1999 roku. W grudniu ukazał się jego 100 numer. Obecnie Wydawnictwo obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia.
|
<< powrót |
|
|