|
[2011-04-29] |
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkie Panie na imprezę "Rajd Polski Kobiet". |
|
W dniach 17-19 czerwca odbędzie się pierwsza edycja Rajdu Polski Kobiet. Organizator - Fundacja Teraz Kobieta - podczas środowej konferencji przedstawiła założenia imprezy, której celem jest przypomnienie o profilaktyce nowotworowej.
Podstawowym celem Rajdu Polskiego Kobiet jest zwrócenie uwagi kobiet w Polsce na dynamicznie rosnące statystyki zachorowań na raka i uświadomienie potrzeby dbania o swoje zdrowie poprzez przeprowadzanie cyklicznych badań, takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych, dokonywania szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy i okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów.
"Rajd to forma zupełnie nietypowa dla takich działań. Od wielu lat moim marzeniem było powołanie rajdu tylko dla kobiet, bo rajdów dla mężczyzn jest wiele. A tym razem i kierowca, i pilot będzie musiał być kobietą. Doszłam do wniosku, że nasz cel dotyczący świadomej dbałości kobiet o zdrowie należy przekazywać w inny sposób, bo ulotki i listy z zaproszeniami do przeprowadzenia badań są metodą, ale jak się okazało nie tak skuteczną, jakbyśmy tego chcieli. Pierwszy w historii rajd dla kobiet ma być formą prowokacji skierowaną do mediów, mężczyzn, kierowców rajdowców i przede wszystkim wszystkich kobiet. Pokażemy, że jesteśmy silne, że jesteśmy w stanie pokonać i chorobę i rajd" - powiedziała dr Krystyna Backiel, pomysłodawczyni rajdu i prezes Fundacji Teraz Kobieta.
Okazuje się, że standardowe akcje promujące profilaktykę nowotworową i informujące o ryzyku często odnoszą odwrotny skutek i odstraszają kobiety, które "wolą nie wiedzieć". Te przykre statystyki potwierdza dr Jerzy Giermek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
"Każda forma, która spowoduje, że kobiety zaczną chodzić na badania, które są bezpłatne i na które są zapraszane, jest dobra. W Polsce tylko 40 proc. z kobiet, które powinny, wykonują mammografię i niewiele ponad 20 proc. robi cytologię. Kobiety boją się raka i z powodu tego lęku unikają badań. A im wcześniej go zdiagnozujemy, tym efekty leczenia będą lepsze. Martwi mnie, że jest tak duży opór przed wprowadzeniem tego typu badań do badań okresowych dla pracowników. Zwłaszcza w cytologii poprawiłoby nam to zgłaszanie i wczesne wykrywanie. To wstyd, że przy tak łatwym badaniu, jakim jest cytologia mamy tyle zaawansowanych nowotworów - jesteśmy na szarym końcu w Europie" - powiedział PAP dr Jerzy Giermek.
Rajd rozpocznie się 17 czerwca w Warszawie i prowadzić będzie przez Wyszków, Łomżę, Tykocin do Białegostoku, gdzie 19 czerwca odbędzie się podsumowująca akcję konferencja prasowa z udziałem lekarzy onkologów, organizatorów, uczestniczek, sponsorów i przedstawicieli miasta. W czasie trwania imprezy w Warszawie, Łomży i Białymstoku dostępne będą ambulanse do poboru i badania krwi, w których kobiety będą mogły bezpłatnie przeprowadzić badania w kierunku chorób nowotworowych, a także mammobusy umożliwiające bezpłatne badanie piersi.
Komandorem rajdu jest Wojciech Prószyński, prezes zarządu Automobil Klub Centrum z Warszawy, który jest chodzącą legendą motoryzacji. Ma na swoim koncie organizację takich rajdów jak Ogólnopolskie Kryterium Asów czy "Rajd Barbórki Warszawskiej".
Twarzami Rajdu zostali Martyna Wojciechowska i Jarek Kazberuk, którzy jako zespół ukończyli w 2002 roku ekstremalny rajd Paryż-Dakar.
"Spotykamy się z Jarkiem po raz kolejny, żeby wesprzeć rajd kobiet przez Polskę. To inicjatywa, która zachęca kobiety, żeby wsiąść za kierownicę, ale przede wszystkim ma przypomnieć o profilaktyce. To jest problem, który dotyczy każdej kobiety. Mam mnóstwo koleżanek, które zmagają się z nowotworem piersi czy rakiem szyjki macicy. Taką sytuację miałam też w domu. Moja mama jest po operacji piersi i ten temat jest mi szczególnie bliski" - powiedziała wcześniej PAP Martyna Wojciechowska.
"Miałem 14 lat, gdy moja mama zmarła na raka piersi, więc do zaangażowania się w ten rajd nie trzeba było mnie długo namawiać. W rajdzie nie wystartuję, bo nie jestem kobietą, ale będę przez cały czas wspierał ideę, pomagał przy organizacji i służył swoim doświadczeniem. Trasa będzie tak ułożona, że każda kobieta, która ma SUV o lekkich zdolnościach terenowych bez problemu sobie z nią poradzi" - powiedział Jarek Kazberuk.
Swój udział w rajdzie zapowiedziało także wiele znanych osób m.in. Agnieszka Maciąg, Jolanta Fajkowska, Iwona Guzowska, Anna Dereszowska, Agata Młynarska i Dorota Kamińska. Bezpośrednim udziałem w rajdzie jest też zainteresowana minister zdrowia Ewa Kopacz.
Portal Rajdy4x4.pl objął imprezę patronatem medialnym.
Więcej informacji:
Źródło: PAP, organizator
|
<< powrót |
|
|
|