|
[2011-05-14] |
Rajd Polski Kobiet – dynamiczna walka Kobiet z nowotworem. Konferencja prasowa z 12 maja. |
|
W dniu 12 maja br. w Białymstoku w Klinice Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Władz Miasta Białegostoku oraz Departamentów Urzędu Miejskiego i Wojewódzkiego, Wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, lekarzy ginekologów ze Szpitala Uniwersyteckiego, dyrekcji jak i onkologów oraz radiologów z Białostockiego Centrum Onkologii, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przedstawicieli władz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Stowarzyszenia Donna, Stowarzyszenia Amazonek, Polskiego Związku Motorowego ZO w Białymstoku, Pana Jarka Kazberuka- twarzy Rajdu Polski Kobiet, Dyrekcji Galerii Biała, lokalnych mediów oraz Fundacji Teraz Kobiety.
Podczas konferencji Prezes Fundacji Teraz Kobiety w zarysie przedstawiła działania Fundacji, które będą podejmowane w najbliższym czasie. Po konferencji dr Krystyna Backiel – Prezes Fundacji i pomysłodawca inicjatywy podda się badaniom mammografii i cytologii. Dając przykład wszystkim kobietom i podkreślając pozytywne aspekty systematycznych badań profilaktycznych – pokazała, że nie należy tych badań bać się czy wstydzić- należy je przeprowadzać. Zachowanie zdrowia przez wiele lat życia zależne jest w dominującej mierze od nas samych. Profilaktyka i dzięki niej wczesne wykrywanie chorób nowotworowych umożliwiają całkowite wyleczenie, a więc możliwość normalnego życia, spełniania się rodzinnego, zawodowego i społecznego.
Prezydent Miasta Białegostoku Pan dr hab. Tadeusz Truskolaski jako pierwszy przyznał Honorowy Patronat pierwszej charytatywnej inicjatywie Fundacji. Wszystkie Departamenty Urzędu Miejskiego uczestniczące w pewnym zakresie decyzyjnym w organizację Rajdu Polski Kobiet popierają cel i misję związane z akcją.
Pani dr n. med. Marzena Juczewska oraz lekarze onkolodzy i radiolodzy zaprezentowali skalę problemu chorób nowotworowych piersi na terenie miasta Białegostoku i województwa podlaskiego. Zaprezentowano statystyki badań profilaktycznych, zachorowań i wyleczeń. Podkreślono istnienie ścisłej zależności pomiędzy wczesną diagnozą a skutecznym wyleczeniem.
Pan Prof. dr hab. med. Piotr Knapp skoncentrował się na problemie raka szyjki macicy. Zaprezentowano krótki rys historyczny związany z wykrywaniem i leczeniem raka szyjki macicy, metody badań, sposoby leczenia i zapobiegania jak również smutne statystyki zachorowań. Wczesna profilaktyka, sczepienia oraz systematyczne badania profilaktyczne - to główne warunki ograniczenia ilości zachorowań.
Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy w Białymstoku zaprezentował zgromadzonym trasę Rajdu, która odbędzie się w okolicach Białegostoku. Uroczyste zakończenie Rajdu Polski Kobiet z metą na Trakcie Choroskim z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbędzie się w dniu 19 czerwca. W Rajdzie bierze udział kilka Kobiet będących w trakcie leczenia onkologicznego oraz załogi, w których Kobiety przeszły choroby nowotworowe. Wszystkie one jadąc w Rajdzie chcą pokazać wolę życia, walki o zdrowie, potrzeby udowodnienia sobie i innym, że warto walczyć o zdrowie bo warto żyć.
Fundacja Teraz Kobiety podczas trwania Rajdu Polski Kobiet będzie na bieżąco monitorować skuteczność akcji poprzez tworzenie bazy danych o ilościach i rodzajach przeprowadzonych badań, udzielonych poradach, oddanej krwi zarówno w Centrum Onkologicznym w Warszawie, jak i w Szpitalu w Łomży, Białostockim Centrum Onkologicznym i Klinice Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego oraz we wszystkich mammobusach i ambulansach usytuowanych na trasie Rajdu Polski Kobiet. Wstępne wyniki efektywności akcji zostaną zaprezentowane podczas uroczystej konferencji w dniu 19 czerwca w Pałacu Branickich - tuż po zakończeniu części sportowej Rajdu.
Fundacja będzie na terenie całego kraju wcielać w życie nowe inicjatywy, których efektywność będzie na bieżąco monitorowana. W wyniku prowadzonych analiz zostanie wypracowane najlepsze narzędzie do motywowania oraz inspirowania Kobiet, zmiany ich świadomości w zakresie potrzeby przeprowadzania cyklicznych badań profilaktycznych. Zdobyta wiedza pozwoli Fundacji na właściwe ukierunkowanie działań informacyjno-edukacyjnych w kolejnym roku działania projektu.
/-/ dr Krystyna Backiel
Prezes Fundacji Teraz Kobiety
Zobacz:
|
<< powrót |
|
|
|